مگس در گاوداری

مدیریت حشرات در گله‌های شیری، بخش سوم: حشراتی که به خاطر کود، شیرآبه یا سایبان جذب گاوداری می‌شوند

عناوین مقاله
2 دقیقه برای مطالعه

حشرات و سایر بندپایان این گروه، از حیوانات تغذیه نمی­کنند بلکه توسط کود، شیرابه ی غذا، رطوبت یا سایبان جذب منطقه می شوند. تعداد زیادی از حشرات، در این دسته قرار می‌گیرند، اما مگس‌های خانگی و سوسک‌ها مشکل‌سازترین آنها هستند.

مگس خانگی (House flies)

خانگی

مگس‌های خانگی بالغ دارای قطعات دهانی از نوع اسفنجی هستند. آنها ابتدا مقادیر کمی از آنزیم های گوارشی را روی سطح منبع غذایی قی می‌کنند، سپس با استفاده از قطعات دهانی اسفنجی شکل، مایع از پیش هضم شده را می‌مکند . مگس‌های خانگی از غذاهای متنوعی که در مراحل مختلف پوسیدگی قرار دارند تغذیه می‌کنند. فضولات حیوانات می‌تواند به عنوان منبع غذایی یا به عنوان محل تولیدمثل باشد. این مگس ها قدرت باروری بالایی دارند و می‌توانند 8 تا 10 نسل در سال داشته باشند. ماده‌ها تخم‌ها را روی سطح طیف وسیعی از مواد آلی در حال پوسیدگی مانند کود دامی، خوراک تخمیر شده، ضایعات سیلو، مناطق مردابی، علف‌های در حال پوسیدگی یا مکان‌های مشابه قرار می‌دهند. تخم­ها معمولاً در کمتر از یک روز در شرایط بهینه باز می‌شوند. لاروها پس از خروج از تخم به مدت 3-7 روز تغذیه می‌کنند و سپس به دنبال مناطق کمی خشک شده برای شفیره سازی می گردند. دوره شفیرگی 3-4 روز طول می‌کشد. مگس‌های بالغ تازه متولد شده تغذیه و جفت گیری می‌کنند. ماده‌ها 2 تا 4 روز پس از بیرون آمدن از شفیره تخم می‌گذارند. مگس‌های خانگی زمانی که در حال غذاخوردن نیستند روی دیوارهای بهاربند، سقف، استال­ها، نرده‌ها، سیم های روشنایی یا گیاهان مختلف قرار می‌گیرند.

سوسک‌ها

اگرچه چندین گونه مختلف از سوسک‌ها وجود دارد، اما تنها سه گونه در صنایع لبنی در می سی سی پی آفت محسوب می‌شوند: سوسک آمریکایی، سوسک قهوه‌ای دودی و سوسک آلمانی. طول سوسک های آمریکایی حدود 4 سانتیمتر و قهوه‌ای مایل به قرمز هستند. طول سوسک قهوه‌ای دودی 2.5 تا 3 سانتیمتر و قهوه‌ای تیره تا سیاه است. پس از جفت گیری، ماده محفظه‌ی تخمی ایجاد می‌کند که حدود 24 ساعت به بدن آنها چسبیده می‌ماند. سپس، محفظه تخم در نقطه ای رها شده یا به سطحی می‌چسبد. این محفظه در سوسک آمریکایی دارای 14-16 تخم و در سوسک قهوه‌ای دودی دارای 24 تخم است. ماده‌های هر دو گونه در ماه‌های گرم سال حدود 20 محفظه تخم تولید می‌کنند.

آمریکایی

سوسک آمریکایی

قهوه ای دودی با محفظه تخم متصل به بدن

سوسک قهوه‌ای دودی با محفظه تخم متصل به بدن

سوسک آلمانی بسیار کوچکتر از دو گونه دیگر است و طول آن در بالغین حدود 1.27 سانتیمتر است. این سوسک‌ها، قهوه‌ای روشن با دو نوار تیره روی [1]pronotum بالای سر هستند. سوسک‌های ماده آلمانی تا زمانی که تخم‌ها از محفظه‌ی تخم بیرون بیایند، محفظه را به بدن متصل نگه می‌دارند. در این مرحله، محفظه تخم به سطحی در مناطقی که ماده‌ها در آن تردد می‌کنند متصل می‌شود. هر ماده 4 تا 8 عدد محفظه تخم تولید می کند که هر کدام شامل 30 تا 48 تخم است. در برخی شرایط، سوسک های آلمانی در محیط های طبیعی حضور دارند، اما بیشتر در ساختمان‌ها یافت می‌شوند.

آلمانی

سوسک آلمانی

سوسک‌های آمریکایی و  قهوه ای دودی را می‌توان در بیرون یا داخل ساختمان‌ها یافت. این حشرات در مناطق گرم و مرطوب با منابع غذایی در دسترس، اغلب در اطراف لوله ها، مخازن آب گرم یا سیستم های فاضلاب زندگی می‌کنند. سوسک‌های قهوه‌ای دودی اغلب در مناطق کمی خشک‌تر از سوسک‌های آمریکایی یا آلمانی یافت می‌شوند. سوسک‌ها شب‌ها به دنبال غذا می‌گردند و از غذاهای متنوعی از جمله فضولات حیوانی، شیر، فرآورده‌های جانبی شیر، حشرات مرده، خون تازه یا خشک شده یا هر غذایی که می‌تواند برای مصرف انسان استفاده شود، تغذیه می‌کند. بسته به نوع تغذیه، این حشرات ممکن است به عنوان یک ناقل مکانیکی در انتقال عوامل بیماری‌زا از یک منبع غذایی به منبع دیگر عمل کنند.

عنکبوت‌ها

این بندپایان اغلب در اطراف انبارهای دامداری شیری زندگی می کنند. اگرچه عنکبوت‌ها معمولاً مشکلی برای دام ایجاد نمی‌کنند، اما تارهای آن‌ها می‌تواند در طول بازرسی، غیربهداشتی تلقی شود و تارهای آن‌ها گرد و غبار و اعضای بدن حشرات را جمع‌آوری می‌کند که می‌تواند شیر را آلوده کند. با این حال، ممکن است استدلال کنید که عنکبوت ها نوعی کنترل بیولوژیکی هستند زیرا از حشرات و مگس ها تغذیه می کنند. دو عنکبوت که ممکن است در اطراف انبارها پیدا شوند عبارتند از: عنکبوت خانگی و عنکبوت زیرزمینی با پاهای بلند[2]. عنکبوت خانگی کوچک است و تنها 3 تا 5 میلی متر طول دارد. این عنکبوت بسیار رایج اغلب در انبارها و خانه ها یافت می شود، جایی که تارهای خود را در گوشه اتاق ها و در زوایای پنجره ها ایجاد می کند. سفالوتوراکس (قسمت جلوی بدن) زرد مایل به قهوه ای است، در حالی که شکم مایل به سفید تا قهوه ای با نوارهای خاکستری مشخص است. عنکبوت‌های زیرزمینی با پاهای دراز در مقایسه با بقیه بدن، شکم بسیار بلندی دارند. آنها به جز یک ناحیه خاکستری در پشت چشم، زرد کم رنگ هستند. طول ماده ها حدود یک سانتی متر است. این عنکبوت ها تارهای بزرگ و نامنظم دارند.

زیرزمینی با پاهای بلند

عنکبوت زیرزمینی با پاهای بلند

خانگی 1

عنکبوت خانگی

پشه‌ها

پشه‌ها هم در گروه مشابهی از حشرات، مثل مگس‌های خانگی، مگس  شاخدار، مگس اصطبل ومگس اسب قرار دارند، اما بدن آنها به اندازه مگس‌ها قوی نیست. پشه های ماده خونخوار هستند و برخی، از پرندگان تغذیه می‌کنند در حالی که برخی دیگر از بسیاری از پستانداران کوچک یا بزرگ تغذیه می کنند. پشه های نر شهدخوار هستند. نیش پشه نه تنها تحریک کننده است، بلکه پشه ها می توانند تعدادی از بیماری ها را نیز منتقل کنند. بیماری‌های اصلی که پشه‌ها در آمریکا ناقل آن هستند ویروس‌های آنسفالیتیک[3] هستند. این ویروس در گونه های مختلف پرندگان یافت می شود و توسط چندین گونه از پشه های کولکس[4] از پرندگان به سایر پرندگان، انسان و اسب منتقل می شود. پشه‌های ماده تخم‌های خود را روی آب ساکن می‌گذارند. منابع آب احتمالی عبارتند از حمام پرندگان، استخرهای شنا، ظروف آب حیوانات خانگی، پارک های آبی، لاستیک های مستعمل، استخرهای شنای نامناسب، روان‌آب از فاضلاب، روان‌آب از چاله های سیلو، آب جمع شده موقت در شیارهای تراکتور و هر منطقه دیگری که ممکن است آب را  به مدت 8-10 روز در خود نگه دارد. تخم ها 24 تا 48 ساعت پس از تخم‌گذاری باز می‌شوند و لاروها 5 تا 7 روز قبل از شفیره شدن تغذیه می کنند. دوره شفیرگی حدود 2 روز طول می کشد. پس از آن، پشه‌های بالغ پدیدار می شود و ماده‌ها بلافاصله به دنبال میزبانی مناسب برای خونخواری می‌گردند.

مطالعه قسمت قبلی

مطالعه قسمت بعدی

منبع: Insect Management Guidelines for Dairy Cattle and Dairies | Mississippi State University Extension Service (msstate.edu)


[1] پرونوتوم یک ساختار صفحه مانند برجسته است که تمام یا بخشی از قفسه سینه برخی حشرات را می پوشاند. پرونوتوم سطح پشتی قفسه سینه را می پوشاند.

[2] long-bodied cellar spider

[3] encephalitic viruses

[4] Culex mosquitoes

0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments