مگس روی گاو

مدیریت حشرات در گاوداری، بخش چهارم: کنترل حشرات روی حیوانات

عناوین مقاله
3 دقیقه برای مطالعه

کنترل بندپایان روی حیوان عمدتاً مبتنی بر استفاده از حشره کش یا کنه کش است. در گاوداری شیری اولویت با استفاده از حشره کش است، همچنین نحوه‌ی استفاده از آن به ماده‌ی موثره و فرمولاسیون آن بستگی دارد. این مواد ممکن است به شکل pour-on، اسپری، Backrubber[1] ، برچسب گوش یا افزودنی های خوراک استفاده شوند.

backrubber

روش Backrubber

جدول 1 برخی از مواد متداول را که می توانید در رقت های مشخص شده در حیوانات شیری استفاده کنید، فهرست می کند. Permethrin ماده‌ی اولیه در تعداد زیادی از این حشره‌کش ها است. استفاده‌ی گسترده از این ماده می تواند منجر به مقاومت مگس ها در برابر حشره کش ها به ویژه مگس شاخدار و مگس خانگی شود. اگر از حشره‌کش‌های با پایه ی پرمترین در چند سال گذشته به‌طور گسترده استفاده کرده اید و به نظر می‌رسد کنترل مگس ها در گاوداری کاهش یافته است، از حشره‌کش‌های غیرپایرتروئیدی استفاده کنید. برچسب محصول را با دقت بخوانید. چهار ماده غیر پیرتروئیدی در جدول 1 فهرست شده است: Co-Ral، Ravap (حشره کش ارگانوفسفات)، Elector (یک محصول تخمیری) و Eprinex. اگر درجه بالایی از مقاومت در جمعیت مگس وجود داشته باشد، تغییر به یک حشره کش غیر پیرتروئید ممکن است کمکی نکند، اما در حال حاضر این تنها جایگزین موجود است. در موارد مقاومت به پرمترین درصورتی که اصول خاصی رعایت شود تنظیم کننده های رشد حشرات نیز ممکن است کمک کنند. نظرات زیر Altosid را ببینید.

جدول 1. حشره‌کش‌هاي قابل استفاده در گاوهای شیری به صورت اسپری، لاستیک‌ پشتي (backrubbers)، روی بدنی (pour on)، پودر (dust)، افزودنی به خوراک و تگ گوش.

محصولات فهرست شده در جدول برخی از مواد رایج هستند و فقط به عنوان نمونه ارائه شده‌اند. این جدول تنها شامل تعدادی از محصولاتی است که برای کنترل بندپایان در دسترس دامداران در آمریکا است. توجه داشته باشید که حشره‌کش‌هاي مورد تاييد به طور مداوم در حال تغییر است، زيرا با تاييد موارد جدید، سایرين از ليست خارج می‌شوند. بدین منظور همیشه برچسب‌های راهنما را مطالعه و دنبال کنيد.

اسپری‌ها

آفت محصول و فرمولاسیون رقیق سازی ملاحظات
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Elector (Spinosad 2.46%)  280 گرم در 38 لیتر آب  حداكثر هر 7 روز يكبار 1 تا 2 لیتر ( با قطرات درشت) روي بدن هر حیوان اسپري كنيد. پس از دوشش از اسپری استفاده کنید. 2 روز قبل از کشتار استفاده نشود. بیش از 5 بار متوالی استفاده نشود. هنگام درمان شپش، 45 تا 60 روز بعد مجددا استفاده شود.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Ravap E.C.; tetrachlorvinphos (23%) and dichlorvos (5.3%) 3.8 لیتر  در 76 لیتر آب یا 57 گرم در 10.5 لیتر آب برای اسپری مستقیم کل بدن حیوان باید حداکثر نصف گالن اسپری استفاده شود. اسپری‌ها را می‌توان قبل از دوشش (به مدت 20 دقیقه قبل از شیردوشی، شستن پستان‌ها با یک ماده تمیزکننده تایید شده و خشک کردن) و یا بعد از شیردوشی استفاده کرد. استفاده بعد از شیردوشی باعث جلوگیری از بسیاری از مشکلات می شود.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Gardstar E.C. (permethrin 40.0%) اسپری با فشار بالا: اسپری: 30-118 میلی لیتر در 95 لیتر آب اسپری کم فشار: (اسپری کردن با پمپ دستی) 118 میلی لیتر در 9.5 لیتر آب فشار بالا: به صورت دوره ای 1 تا 2 لیتر محلول را به عنوان اسپری برای هر حیوان استفاده کنید. فشار کم: 113 تا 140 گرم مایع برای هر حیوان در امتداد خط وسط از سر تا ابتدای دم اسپری کنید.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Permectrin II (permethrin 10%)  227 گرم  در190 لیتر یا 11 کیلوگرم در 757 لیتر محلول را روی کل بدن حیوان اسپری کنید. بیشتر از هر 2 هفته یکبار استفاده نکنید و در صورت استفاده قبل از شیردوشی، پستان را کاملا بشویید.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Atroban E.C. (permethrin 11%)  1 لیتر در 378 لیتر آب برای هر حیوان 1 لیتر اسپری رقیق شده استفاده کنید. در صورت لزوم تکرار کنید اما نه بیشتر از هر 2 هفته. حیوانات شیرده را بعد از شیردوشی اسپری کنید.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش تعدادی حصول تجاری حاوی پیرترین به علاوه پیپرونیل بوتاکسید یا سایر هم افزاها موجود است. غلظت پیرترین ممکن است از 0.03٪ تا 0.10٪ متفاوت باشد در حالی که غلظت هم افزایی بین 0.5-1.0٪ متفاوت است.   اکثر محصولات از این نوع به صورت آماده قابل استفاده هستند و نیازی به رقیق شدن ندارند. حتماً برچسب مربوط به تکنیک های کاربرد آن را مطالعه کرده و دستورات را دنبال کنید.

لاستیک‌های پشتی (Backrubbers)

آفت محصول و فرمولاسیون رقیق سازی ملاحظات
Horn Flies مگس شاخ دار Co-Ral (coumaphos 11.6%) ¾ 9 اونیس مایع در 1 گالن سوخت مایع شماره 2 یا سوخت دیزل شماره 2 این یک آفت کش با استفاده محدود است. باید آن را در محل تردد دام قرار دهید و قسمت فیبرآن را با محلول اشباع کنید. ان را در ارتفاعی قرار دهید که دام نتواند به آن آسیبی برساند. در صورت نیاز با محلول اضافی آن را شارژ کنید.
Horn Flies مگس شاخ دار Ultra-Boss (permethrin 5% and piperonyl butoxide 5%) 100 میلی لیتر در 1 گالن روغن دیزل شماره 2 یا روغن معدنی در صورت نیاز آن را شارژ کنید.
Horn Flies مگس شاخ دار Permectrin II (permethrin 10.0%) 8  اونس در 1 گالن روغن معدنی یا روغن ارگانیک غیر تحریک کننده در صورت نیاز آن را شارژ کنید.
Horn Flies مگس شاخ دار Atroban (permethrin 11.0%)  1 کوارت در 20 گالن روغن دیزل استفاده روزانه کنترل را بهبود می بخشد. در صورت لزوم آن را شارژ کنید.
Horn Flies مگس شاخ دار Ravap E.C; Tetrachlorvinphos (23%) and dichlorvos (5.3%) 1 گالن در 25 گالن روغن تایید شده بر پایه Backrubbers . محلول رقیق شده را در مخزن روغن دستگاه بریزید، یا به ازای هر 20 فوت Backrubbers یا طناب 1 گالن استفاده كنيد.
Horn Flies مگس شاخ دار Permectrin II (permethrin 10%) روغن معدنی 64 میلی لیتر در گالن  استفاده اجباری از اين محلول کنترل را بهبود می بخشد. در صورت لزوم محصول را شارژ کنید.
Horn Flies مگس شاخ دار Brute (permethrin 10%) 48  میلی لیتر در 1 گالن دیزل یا روغن استفاده اجباری کنترل را بهبود می بخشد. در صورت لزوم محصول را شارژ کنید.  

روی بدن (pour on)

آفت محصول و فرمولاسیون رقیق سازی ملاحظات
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش CyLence Pour-On Insecticide کمتر از 180 کیلوگرم وزن دام: 4 میلی لیتر 180 تا 360 کیلوگرم : 8 میلی لیتر بیشتر از 360 کیلوگرم: 12 میلی لیتر این یک ماده آماده برای استفاده است. آن را مستقیماً در امتداد بالای پشت و بالای سر قرار دهید. بیشتر از هر 3 هفته یک بار استفاده نکنید. برای کنترل شپش، مقدار ذكر شده را دو برابر کنید. میزان مصرف بر اساس وزن بدن حیوان است.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Peremectrin CDS (permethrin 7.4% plus piperonyl butoxide 7.4%) براي مقدار مگس متوسط 1.5 میلی لیتر/45 کیلوگرم وزن بدن اعمال شود این یک محصول آماده برای استفاده است. در صورت استفاده به صورت pour on نیازی به رقیق سازی نیست. فقط با یک ظرف اندازه گیری دقیق یا اپلیکاتور استفاده کنید. میزان مصرف بر اساس وزن بدن حیوان است.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Brute Pour-On (peremethrin 10%) وزن تولد-90 کیلوگرم: 2.5 میلی لیتر 90 تا 180 کیلوگرم: 5 میلی لیتر  181 تا 270 کیلوگرم: 7.5 میلی لیتر  271 تا 360 کیلوگرم: 10 میلی لیتر 361 تا 453 کیلوگرم: 12.5 میلی لیتر 454 کیلوگرم به بالا: 15 میلی لیتر نرخ استفاده بر اساس وزن بدن حیوان است. دو اندازه ظرف 458 گرم و 3.6 کیلوگرم موجود است و مقدار آن برای هر حیوان بسته به اندازه متفاوت است. حجم درماني ارائه شده در اینجا بر اساس استفاده از یک ظرف به اندازه گالن و استفاده از ظرف مخصوص  است. اگر از ظرف 458 گرم استفاده می کنید، برچسب را دنبال کنید.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Ultra-Boss (permethrin 5% plus, piperonyl butoxide 5%) 3میلی لیتر/45 کیلوگرم وزن بدن تا حداکثر 30 میلی لیتر در امتداد پشت و پایین صورت بریزید. برای کنترل بهینه شپش از دو برنامه در فواصل 14 روزه استفاده کنید.
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Elector (Spinosad 2.46%) 4  میلی لیتر / 50 کیلوگرم وزن بدن در صورت استفاده pour-on به صورت  رقیق نشده از آن استفاده کنید. بیشتر از هر 14 روز از آن استفاده نکنید و بیش از 5 درمان متوالی انجام ندهید.
Horn Flies, Lice, Mange mite   مگس شاخ دار، شپش، کنه جرب Eprinex (0.5% eprinomectin) 1 میلی لیتر / 10 کیلوگرم وزن بدن اين محصول براي كنترل كرم هاي گرد گوارشي، شپش، جرب كوريوپتس و ساركوپتس بكار ميرود. اين محصول مگس شاخ دار را حدود 7 روز كنترل مي‌كند.

پودر (Dusts)

آفت محصول و فرمولاسیون رقیق سازی ملاحظات
Horn Flies, Lice مگس شاخ دار، شپش Python (zeta-cypermethrin 0.075% and piperonyl butoxide 0.15%) آماده برای استفاده هنگام استفاده کیسه ها باید 10 تا 15 سانتیمتر زیر خط پشتی گاو آویزان شوند. استفاده اجباری کنترل بسیار بهتری می دهد. اگر از تگ های گوش حاوی همين مواد فعال استفاده می کنید، از این محصول استفاده نکنید.  

مطالعه قسمت قبلی

مطالعه قسمت بعدی

منبع:

http://extension.msstate.edu/publications/publications/insect-management-guidelines-for-dairy-cattle-and-dairies


[1] Backrubber یک روش خوددرمانی برای از بین بردن آفات در گاو است. هنگامی که گاو توسط حشرات یا سایر آفات اذیت می شود، تمایل دارد خود را به اشیا دیگر بمالد Backrubbers یک سطح مالشی ایجاد می کند و داخل آن ماده ی آفت کش قرار داد. این روش باعث کاهش تعداد مگس ها، به ویژه مگس  Hornو انگل هایی مانند شپش، روی حیوان می شود.

0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments