انبار غذا در گاوداری

طراحی بستر کمپوست قسمت هفتم_افزودن مواد بستر

عناوین مقاله
1 دقیقه برای مطالعه

بستر جدید (20-10 سانتی متر) باید قبل از این که افزایش رطوبت به حدی برسد که گلوله‌­های محکم تشکیل شود، به بستر اضافه شود. صبر کردن برای چسبیدن بستر ممکن است خیلی دیر باشد. دفعات افزودن بستر به میزان تبخیر، میزان کود و ادرار تولید شده، فصل، دمای محیط و رطوبت محیط بستگی دارد. به طور کلی، بستر­های جدید هر یک تا شش هفته اضافه می­شوند. بعضی از تولیدکنندگان مقدار کمتری بستر اما طی دفعات بیشتر اضافه می­‌کنند. در هوای مرطوب یا در صورت تراکم بالای جایگاه، ممکن است از بستر بیشتری استفاده شود.

برای نتایج مثبت، کنترل رطوبت و زیر و رو کردن بستر به میزان دو بار در روز حیاتی است. میزان رطوبت باید بین 40 تا 60 درصد باشد. در صورتی که رطوبت نامناسب قبل از شروع کاهش دما تشخیص داده نشود، بستر کمپوست می تواند از تعادل خارج شود. این امر باعث بهداشت ضعیف گاو و افزایش خطر ورم پستان محیطی می‌­شود. استفاده از “تست فشار دادن با دست” به تشخیص رطوبت بستر کمک می کند. در صورت مناسب نبودن رطوبت بستر، افزودن بستر، کاهش تعداد گاو و افزایش زیر و رو کردن برای بهبود خشک شدن و هوادهی، لازم است.

مواد بستر

تراشه‌­های چوب خشک و ریز یا خاک اره، ترجیحاً از کاج یا سایر چوب‌­های نرم  به عنوان مواد بستر انتخابی در جایگاه‌­ها با بستر کمپوست پیشنهاد می‌­شود (تصویر 57). چوب خرد شده (تصویر 58) کمتر مطلوب است. تراشه‌های چوب با لبه­‌ی تیغ­دار سطح صافی دارند که آب کمتری نسبت به خاک اره سطوح خشن، در خود نگه می­دارد. چوبی که با خرمن­‌کوب یا چکش خرد شده باشد، ممکن است دارای لبه­‌های تیز مانند خلال دندان باشد که می­تواند به گاو آسیب برساند.

خاک اره خشک شده در کوره ترجیح داده می­‌شود. اما تا زمانی که مقدار رطوبت خاک اره هنگام اضافه شدن به بستر کمتر از 18 درصد باشد، بسته عملکرد خوبی دارد. خاک اره تازه معمولاً مرطوب است و ممکن است باکتری­‌های Klebsiella داشته باشد. در صورت استفاده از خاک اره تازه، مقدار بیشتری خاک اره مورد نیاز است. زیرا خاک اره تازه دارای رطوبت بیشتری نسبت به خاک اره خشک شده در کوره است. این میزان آب بیشتر، میزان جذب را کاهش می‌­دهد. از مصرف چوب سرو باید خودداری کرد. زیرا حاوی روغن و مواد آلی است که فعالیت میکروبی را مهار می­کند. ثابت شده است که چوب گردوی سیاه باعث ایجاد laminitis در اسب می­شود، اگرچه هیچ تحقیقی در این مورد در خصوص گاوهای شیری صورت نگرفته است.

اندازه­‌ی ذرات بستر مخصوصاً برای تنظیم فعالیت میکروبی حائز اهمیت است. همزمان، مقدار بالای لیگنین موجود در این مواد مقداری مقاومت در برابر تجزیه میکروبی ایجاد می­کند که باعث ماندگاری بیشتر آن می­شود. خاک اره خشک شده در کوره، ماده­ای ریز و درشت است که نسبت مناسبی از سطح به حجم را فراهم می­کند که به راحتی شخم زده می­شود و مایعات را به خوبی جذب می­کند. مواد بستر جایگزین با ذرات بزرگ به خوبی عمل نمی­کنند و باید به خوبی خرد شوند (تصویر 59). در مطالعات اولیه، چوب ذرت فرآوری شده، کاه سویا یا کاه درخت کتان که با صافی 2 سانتی متری آسیاب شده و خورد شده اند، عملکرد خوبی داشته­اند. این مواد ریز ممکن است با خاک اره مخلوط شوند تا ذخیره­ی خاک اره گسترش یابد. ساقه­‌های بلند ذرت، ضایعات یونجه و جو دو سر، جو و کاه گندم تمایل به نگهداری بیش از حد آب دارند، زیرا به آرامی خشک می­‌شوند. علاوه بر این، اگر پوشش سطح مومی خارجی روی کاه گندم باقی بماند، آب به آرامی جذب می­شود. اگر به تناوب از این مواد دربستر استفاده می‌­کنید، به سختی می‌­توانید بسته را هم زده و هوادهی کنید، یا ممکن است یک حالت خمیری یا تکه مانند ایجاد کنید.

بستر

تصویر 57) خاک اره از

  1. چوب اره شده
  2. چوب رنده شده و
  3. مخلوط

بستر 2

تصویر 58) تراشه‌­های چوبی تولید شده با چکش با تیغه‌­های تیز (چپ) و چکش کند (راست)

مواد بستر

تصویر 59) کاه خرد شده (سمت چپ) در مقایسه با کاهی که از طریق آسیاب چکشی با صفحه 0.75 اینچی (سمت راست) سوراخ شده، در بستر کمپوست به خوبی عمل نخواهد کرد.

مدیریت در زمستان

مدیریت بستر کمپوست در زمستان از همه چالش برانگیزتر است و بیشترین میزان بستر را می­‌طلبد. توده‌­های کود ممکن است در طول شب یخ زده و در روز ذوب شوند. وقتی رطوبت بسته از حد قابل قبول فراتر رود، بسیاری روش­‌های مدیریتی خود را برای افزودن مکرر لایه‌­های نازک بستر تازه برای خشک و تمیز نگه داشتن گاو تغییر می‌­دهند. مصرف بستر در زمستان معمولاً دو تا سه برابر بیشتر از تابستان است. از آنجایی که خاک اره به طور کلی در ماه­‌های تابستان بیشتر در دسترس است، اما نیاز به آن در ماه­های زمستان بیشتر است، ساخت یک مرکز برای ذخیره سازی خاک اره می­تواند مفید باشد (تصویر 60).

بستر 4

تصویر 60) اختصاص محلی برای ذخیره سازی خاک اره به خشک نگه داشتن آن کمک می­‌کند و ذخیره سازی برای زمان­‌های مصرف زیاد یا کمبود آذوقه را امکان پذیر می­کند.

سطح پاتوژن‌­ها

حتی هنگامی که فرآیند ساخت کمپوست به خوبی عمل می­کند، میزان باکتری‌های آسیب زا در جایگاه با بستر کمپوست زیاد است. تحقیقات مینه سوتا نشان داد که تعداد زیادی (بیش از 9.1 میلیون سلول درهر سی سی) پاتوژن ایجاد کننده­‌ی ورم پستان در سطح بستر کمپوست، از جمله کلی فرم، گونه­‌های استافیلوکوک محیطی و باسیل وجود دارد. واکسیناسیون گاو­ها با واکسن E. coli در اینجا  ممکن است مفید باشد.

گروه­‌بندی

در جایگاه­‌های بزرگ کمپوست، گروه­‌بندی گاوها ضروری است و گروه‌­ها باید 150 راسی باشند (تصویر 61).

بستر 5

تصویر 61) این جایگاه دارای یک مانع بتنی برای تفکیک جایگاه به دو گروه مدیریتی است. علاوه بر این، یک راهروی باریک برای مشاهده گاو به جایگاه اضافه شده.

خواندن ادامه در قسمت بعدی

خواندن قسمت قبلی

دریافت فایل اصلی مقاله

0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments