کارگاه لنگش

کوتاه از سری کارگاه‌های گروه تحقیق و ترویج سلامت گله‌های شیری (دام آسا)- قسمت دوم

عناوین مقاله
1 دقیقه برای مطالعه

دومین کارگاه از سری کارگاه های این گروه با عنوان مبانی تشخیص لنگش در گله های شیری از تاریخ دوشنبه ۲۹/۵/۱۳۹۷ تا چهارشنبه ۳۱/۵/۱۳۹۷ در مشهد (ییلاق جاغرق) برگزار شد. این کارگاه با همکاری انجمن جراحی دامپزشکی ایران و تدریس آقای دکتر احمدرضا محمدنیا (دانشیار دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد) با همکاری خانم ها دکتر فائزی و دکتر نظیف از گروه تحقیق و ترویج سلامت گله های شیری (دام آسا) با هدف آشنایی با روش های تشخیصی لنگش که مبتنی بر عوامل خطر آن است برگزار شد. در این کارگاه نحوه ی ارزیابی این عوارض در دامداری و هم چنین نحوه ی ارزیابی جراحات ثبت شده و ارزیابی درصد لنگش در دامداری آموزش داده شد.


در روز اول شرکت کنندگان با شاخص های اصلی برای ارزیابی وضعیت عمومی در یک گله (روزشیردهی، آبستنی، میانگین شکم و ترکیب عمومی گله) و اطلاعات مهم برای ارزیابی وضعیت لنگش در گله و رخداد بیماری های همزمان آشنا شدند. پس از آن نحوه ی درجه بندی مدفوع، درجه بندی بهداشتی و درجه بندی بدنی برای ارزیابی ابتدایی از وضعیت گله و نحوه ی تفسیر آن ها و ارتباط احتمالی با رخداد لنگش آموزش داده شد.


پس از آن شرکت کنندگان با سایر عوامل خطر بروز لنگش در دامداری مانند استرس گرمایی و طراحی ساختار دامداری و ارتباط آن با بودجه بندی زمانی گاو آشنایی پیدا کردند. در این بخش تاثیر عواملی مانند طراحی استال ها، فاصله تا شیردوشی و زمانی که صرف آن می شود، فضای مناسب سایه بان و بستر و … بر روی بودجه بندی زمانی روزانه ی گاو و به دنبال آن لنگش معرفی شد. پس از آن استرس گرمایی به عنوان یکی از مشکلاتی که صنعت گاو شیری امروزه با آن مواجه بوده و تاثیری که بر روی لنگش در گله می گذارد، صحبت شد. در ادامه مبانی حرکتی نشستن و ایستادن دام و به دنبال آن درجه بندی مفصل خرگوشی و زانو عنوان شد. سپس شرایط نامناسب بستر و استال که سبب آسیب به این نواحی می شوند موردتاکید قرارگرفت و شاخص استراحت دام به عنوان یکی ازشاخص هایی که می تواند در ارزیابی نحوه ی آسایش دام کمک کند معرفی شد.


در روز دوم شرکت کنندگان با شاخص هایی مانند درجه بندی سم، تست فشار آب، و درجه بندی حرکتی که به طور ویژه به بررسی اندام های حرکتی و لنگش در گله می پردازد آشنا شدند.


شرکت کنندگان پس از آشنایی مقدماتی با نحوه ی راه رفتن طبیعی دام و نحوه ی پاسخ به وجود درد در اندام های حرکتی با دو روش اسکور دهی حرکتی ( اسپرچر و فلاور و ویری) آشنا شدند و با پخش فیلم های ضبط شده از حرکت دام، اسکور دهی حرکتی برای دام را تمرین کردند. در پایان نحوه ی استفاده از اطلاعات اسکور حرکتی برای ارزیابی وضعیت لنگش در گله و ارتباط آن با روز شیردهی، رکورد و شکم زایش مطرح شد.


در روز پایانی با بازدید از گاوداری، اسکور حرکتی، اسکور بهداشتی، اسکور مفصل خرگوشی و زانو برای شرکت کنندگان توضیح داده شد.

کارگاه مبانی تشخیص لنگش در گله های شیری

۲

۳

۵

۶

۷

۸

۹

کارگاه اول

0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments