مگس روی گاو

دستورالعمل­ مدیریت حشرات در گاوداری شیری بخش اول: معرفی مگس شاخدار و مگس اصطبل

عناوین مقاله
1 دقیقه برای مطالعه

دامداران در فصل تولید با مشکلات مدیریتی متعددی مواجه هستند. یکی از این مشکلات کنترل بندپایان (حشرات، عنکبوت­‌ها، شپش‌­ها، جرب­‌ها، کک‌­ها) است. این آفات بندپا به دو گروه تقسیم می‌شوند: 1. آن‌هایی که از حیوانات تغذیه می‌­کنند و 2. آن‌هایی که در ارتباط با محیط اطراف دامداری هستند.

بندپایانی که از حیوانات تغذیه می‌کنند

حشراتی مثل مگس، شپش و جرب معمولا در زمان­های مختلف سال، حیوانات شیری را درگیر می‌­کنند. مگس‌­هایی که منحصرا از گاو تغذیه می‌کنند (Horn flies)، مگس‌هایی که از گاو و اسب تغذیه می‌کنند(stable flies)، مگس‌هایی که از گاو، اسب، گوزن و انسان‌ها تغذیه می‌کنند (horse/deer flies) و سایر گونه‌ها ممکن است در دامداری یا اطراف آن حضور داشته باشند. این مگس‌­ها، خونخوار هستند و در زمان­‌های گرم سال حضور دارند. شپش‌ها خون‌خوار بوده و فقط در فصول سرد سال در دامداری حضور دارند. جرب حیوانات شیری در پوست و فولیکول‌های مو قرار گرفته و از آن‌ها تغذیه می­کند. جرب‌ها باعث تحریک شدید میزبان می‌شوند و این تحریک ممکن است منجر به کاهش تولید شیر یا کاهش رشد در تلیسه‌های جایگزین شود.

مگس‌هایی که منحصرا از گاو تغذیه می‌کنن: مگس شاخدار (Horn flies)

این مگس‌­ها کوچک بوده، ماده و نر آن‌ها خونخوار هستند و مرحله‌ی شفیره را در زمستان در مراتع می­‌گذرانند. این مگس‌ها از مگس‌های خانگی بسیار کوچکترند. مگس­‌های بالغ زمانی که دمای هوا در بهار به 18 تا 25 درجه‌ی سانتیگراد می­رسد بیرون می‌­آیند و بلافاصله به دنبال میزبان می­گردند و شروع به تغذیه می‌کنند. این حشرات از این زمان تا دماهای سردتر در پاییز و زمستان می­توانند روی حیوان حضور داشته باشند.

1

ماده ­ها حیوان را پس از جفت گیری برای مدت کوتاهی ترک می­کنند تا در حاشیه‌ی کود تازه تخم گذاری کنند. تخم ها می توانند  24 ساعت بعد در دمای تابستانی باز شوند. لاروها 4-6 روز از کود تغذیه می­کنند و پس از آن با خزیدن، به مناطق خشک­تر اطراف کود می­روند تا شفیره شوند. مگس بالغ حدودا 3 روز  بعد ظاهر می شود. چرخه­ی زندگی این مگس از تخم تا بالغ 8 تا 10 روز طول می­کشد. ممکن است 10 نسل در سال وجود داشته باشد، اما دو اوج جمعیت در سال وجود دارد. یک اوج جمعیت در اواخر بهار تا اوایل تابستان و دیگری در اوایل پاییز است.

مگس‌هایی که از گاو و اسب تغذیه می‌کنند: مگس اصطبل(stable flies)

2

تقریبا هم اندازه­‌ی مگس خانگی بوده و نر و ماده خونخوار هستند. این مگس‌­ها تنها زمانی که آماده­‌ی تغذیه از میزبان باشند روی بدن حیوان قرار می‌گیرند و سایر مواقع روی دیوارهای بهاربند، نرده‌ها، شاخه‌ی درختان یا مکان‌های مشابه استراحت می‌کنند. اگر مگس را از پهلو مشاهده کنید، قطعه دهانی سوراخ‌کننده/مکنده لوله‌ای که به آن proboscis (تلفظ proh-bos-is) می‌گویند، برجسته است. این ویژگی مگس اصطبل (stable) را از مگس شاخدار(Horn) و مگس خانگی متمایز می‌کند. مگس‌های خانگی دارای قطعات دهانی “اسفنج مانند[1]” هستند در حالی که مگس‌های اصطبل دارای قطعات دهانی “سرنیزه مانند[2]” هستند. مگس اصطبل در کود تولیدمثل می‌کند. تعداد زیادی مگس در ترکیب مدفوع و یونجه یا سایر مواد آلی در حال پوسیدگی که بوی تخمیر می‌دهند، تولید می شوند. چرخه‌ی زندگی از تخم تا بالغ، با چرخه‌ی زندگی مگس شاخدار در دمای 30 درجه‌ی سانتیگراد قابل مقایسه است.

مطالعه قسمت بعدی

منبع:

http://extension.msstate.edu/publications/publications/insect-management-guidelines-for-dairy-cattle-and-dairies


[1] sponge-like

[2] bayonet-like

3 2 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
3 2 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments