گاو

طراحی بستر کمپوست قسمت اول_مقدمه

عناوین مقاله
1 دقیقه برای مطالعه

ویژگی­‌ها و ملاحظات مدیریتی

Jeffrey Bewley، علوم دامی و مواد غذایی، Joe Taraba   و George Day، بیوسیستم و مهندسی کشاورزی، Randi Black، علوم حیوانات و مواد غذایی و Flavio Damasceno، بیوسیستم و مهندسی کشاورزی

مقدمه

جایگاه با بستر کمپوست یکی از سیستم های نگهداری برای گاو­­های شیروار است. این سیستم شامل یک فضای استراحت بزرگ و باز است که معمولاً با خاک اره یا تراشه­‌های چوب خشک و نازک و کود پوشانده شده و به صورت مکانیکی و منظم زیر و رو (بهم زده) می­‌شود. مهم­ترین عامل موفقیت برای مدیریت بستر کمپوست فراهم آوردن سطحی راحت برای استراحت گاو است که در تمام طول روز خشک باشد به گفته­ تولیدکنندگان  بهبود آسایش گاو (تصویر 1)، بهبود تمیزی گاو (تصویر 2)، کاهش نیاز غذایی حیوان، بهبود وضعیت اندام‌­های حرکتی و سم‌ها، کاهش تعداد سلول­‌های سوماتیک، بروز بیشتر علائم فحلی (تصویر 3)، سهولت مدیریت کود، افزایش تولید، افزایش طول عمر، کاهش هزینه‌­های سرمایه­‌گذاری، بوی کمتر، مگس کمتر، نگرانی کمتر در خصوص اندازه­ گاو (تصویر 4) و بهبود ارزش کود است. مفهوم کلی کمپوست شدن، مخلوط کردن منبع کربن (بستر) با مواد آلی سرشار از نیتروژن (کود / ادرار) است که با ایجاد تخلخل شرایط  برای نفوذ هوا به داخل بستر فراهم شده  و سطح رطوبت به منظور تجزیه‌ی سریع مواد آلی حفظ می شود. کمپوست شدن در جایگاهی که کود، اوره و بستر به طور مداوم اضافه می­شوند، منجر به تشکیل بستری که به طور کامل تشکیل یا عمل ­آوری نشده، می‌شود. بستر کمپوست می­تواند جایگاه اصلی در گله­‌های کوچکتر باشد یا جایگاهی را برای نیاز­های ویژه در گله­‌های بزرگتر فراهم کند. می­توان گاوها را در یک گروه واحد مدیریت کرد یا در آن‌ها درون جایگاه به چندین گروهِ مختلف تقسیم کرد.

خشک نگه داشتن لایه­ رویی بستر مهم­ترین بخش مدیریت بستر کمپوست است. در صورتی که فرآیند کمپوست مناسب باشد سرعت خشک شدن و دمای بستر افزایش یافته، رطوبت آن کاهش می­‌یابد. بستر حداقل دو بار در روز هم زده می­‌شود. معمولاً در زمان شیردوشی گاوها بستر با استفاده از انواع مختلف ماشین‌­های شخم‌­زنی، هم زده می­‌شود. طراحی تاسیسات، تهویه، اضافه کردن به موقع بستر تازه و خشک، هم زدن مکرر و عمیق و جلوگیری از ازدحام بیش از حد، کلید­های مدیریت مناسب بستر کمپوست است. مدیریت و هماهنگی ضعیف ممکن است منجر به شرایط بسیار نامطلوب در بستر کمپوست، گاو­های کثیف، افزایش تعداد سلول­های سوماتیک و افزایش بروز ورم پستان بالینی شود (تصویر 5).

             بستر کمپوست            

تصویر 1) در مقایسه با سیستم فری استال، گاو­ها در بستر کمپوست آزادی حرکت بیشتری دارند و می­توانند به صورت طبیعی­تری دراز بکشند و بلند شوند.