فردی در حال ثبت اطلاعات

ثبت اطلاعات

عناوین مقاله
1 دقیقه برای مطالعه

بی شک یکی از مهمترین اجزای مدیریت لنگش در گله های شیری ثبت اطلاعات لنگش و آنالیز و تحلیل این اطلاعات می‌باشد. در سیستم های کاری ما تمامی اطلاعات مربوط به دام ها با جزئیات کامل ثبت می‌شود. این اطلاعات ارزنده در پیشبرد اهداف ما در جهت مدیریت بهتر لنگش کمک شایانی می‌کند. با این اطلاعات می‌توانیم تمامی رخدادهایی که در گذشته اتفاق افتاده است را بخوبی تحلیل و بررسی کنیم و بهترین تصمیم را برای ادامه مسیر اتخاذ کنیم. 

شکل ثبت اطلاعاتی که ما از آن بهره میبریم این امکان را به ما میدهد تا از تفاوت نظر و سلیقه در بین سمچینان مبنی بر شناسایی جراحات سم جلوگیری شود. در این سیستم هیچ گونه نامی از بیماری ثبت نمی‌شود. تمامی اطلاعات تنها بر اساسی نواحی شناخته شده سم و شماره انگشت دام ثبت می‌شود. 

همانطور که در تصویر مقابل مشاهده می‌کنید شماره گذاری انگشت ها از ۱ تا ۸ به این صورت انجام می‌گیرد. بعنوان مثال انگشت خارجی دست راست شماره یک و انگشت داخلی پای چپ شماره هفت میگیرد.

download
image 5

در این تصویر نیز نواحی استاندارد سم را مشاهده میکنید که بروز جراحت در هر کدام از این نواحی نشان دهنده بیماریهای زیر است:

  • زخم کف سم (جراحت زخمی در ناحیه ۴)
  • بیماری خط سفید (جراحت زخمی در نواحی ۳ و۲ )
  • زخم پنجه (جراحت زخمی در یکی از نواحی ۱ و۵ )
  • عفونت پاشنه (جراحت زخمی در ناحیه ۶)
  • درماتیت انگشتی (جراحت زخمی در ناحیه ۱۰ و ۱۳)
  • فلگمون بین انگشتی (جراحت زخمی در ناحیه ۰)

در تصویر زیر نیز شیت ثبت اطلاعات لنگش نشان داده شده است. تمامی عملیاتی که برای یک گاو انجام می‌گیرد در این شیت قابل ثبت می‌باشد. این اطلاعات با همین شکل به نرم افزار اکسل منتقل می‌شود و از اطلاعات آن برای گرفتن تاریخچه از یک دام و آنالیز و تحلیل وقایع رخ داده برای مدیریت لنگش گله استفاده می‌شود. 

image 6
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments