بهاربند فری استال

ده راهبرد کلیدی برای مدیریت گله در زمان کاهش حاشیه‌ی سود، برنامه‌های مدیریت گاوداری را به صورت مداوم بررسی کنید.

عناوین مقاله
1 دقیقه برای مطالعه

۴شناسایی و حذف احتمالی گاو های کم ارزش و کم بازده

شناخت گاو های کم تولید که شیر کافی برای تامین هزینه های خوراک و کارگران را تولید نمیکنند توسط COWVAL در DairyComp 305 صورت میگیرد.( این کار یا در مزرعه یا به وسیله ی تکنسین هایی که ماهانه گله را ویزیت میکنند صورت میگیرد.) شناسایی گاوهای کم تولید در گله به منظور حذف، خشک کردن یا جایگزین کردن انجام میشود.در بهاربندهای با تراکم بالا ، حذف گاوهایی که سود کمی برای گله دارند ممکن است به دلیل بهبود عملکرد کلی گاوهای باقیمانده ، تغییری در میزان تولید شیر دیده نشود. دربهاربندها با تراکم پایین چگونگی کنترل حذف یا بهبود پرورش تلیسه برای اطمینان از استفاده بهینه از تمامی امکانات اهمیت بالایی دارد. مهم است که تجزیه و تحلیل هر گله به صورت مجزا توسط افراد متخصص در زمینه ی دامپروری و صنعت (مثل مشاوران ، دامپزشکان ومتخصیصن تغذیه ) انجام شودچرا که شرایط از یک گله به گله ی دیگر متفاوت می باشند.

۵) از مناسب بودن کلیه پروتکل های گله و انجام آنها اطمینان حاصل کنید.

بررسی پروتکل در بسیاری از زمینه های مدیریت گله های شیری (یک لیست ناقص شامل روال شیردهی ، مدیریت زایمان و آغوز ، اجرای برنامه تولید مثل و مدیریت تغذیه) بیش از میزان مورد نظر رایج است. این امر به راحتی می تواند منجر به کاهش تولید شیر ، سلول های سوماتیک[۱] بالا ، کاهش گیرایی[۲] ، افزایش مرگ و میر در گوساله ها ، کاهش راندمان خوراک و سلامتی ضعیف شکمبه شود. آیا کیفیت شیر گله شما نسبت به روزهای اول بدلیل مشکلات شیردوشی یا تجهیزات آن کاهش یافته و یا بدلیل وجود چند گاو با سوماتیک بالا، کیفیت شیر بالک کم شده است؟ صرف وقت و پول برای پروتکل هایی که دیگر مناسب نیستند و یا در مزرعه مورد نیاز نیست، هزینه های غیرضروری را به مزرعه اضافه می کند. از این فرصت استفاده کنید که ۳ پروتکل را با کارمندان مرور و اطمینان حاصل کنید که این پروتکل ها نیاز های شما را برطرف میکند و باعث بازگشت سرمایه مورد انتظار شما میشود. پروتکل های مربوط به کارکنان مزرعه را بررسی کنید تا ببینید آیا کارکنان تاثیر مثبت بر روی درآمد مزرعه دارند یا نیاز به اعمال تغییرات است.

۶) هزینه های بیش از حد پرورش تلیسه را متحمل نشوید: پروش طولانی مدت یا بیش از حد تلیسه

با وجود پژوهش‌ها و تجاربی که در گاو مبنی بر توانایی گله در پرورش صحیح گوساله ها و زایمان آنها در حدود ۲۱ تا ۲۲ ماهگی وجود دارد اکثر گله ها هنوز میانگین هایی بین ۲۴ تا ۲۶ ماهگی و بیشتر را در اولین زایمان ثبت میکنند. این اتفاق می تواند هزینه های زیادی را در زمینه خوراک مورد نیاز و تجهیزات وکارگری به فهرست تلیسه ها اضافه کند. اگر تلیسه بیشتر از نیاز گاوداری پرورش داده شود، دامدار چگونه میتواند هزینه‌هایی که برای حیوان کرده است برگرداند؟یک محاسبه گر صفحه گسترده در نرم افزار اکسل برای ارزیابی میزان سرمایه گذاری تلیسه در وبسایت Pro DAIRY موجود می باشد.به علاوه کیفیت تلیسه ها هم از اهمیت بالایی برخوردار است. در مطالعه ای که اخیراً انجام داده ایم، شیر تولیدی در دوره اول شیرواری در ۲۵ درصد گله های مورد مطالعه میانگین بین ۷۵ تا ۸۰ درصد گاو بالغ بوده است. هدف گذاری بین ۸۲ تا ۸۵ درصد گاو های بالغ می باشد. علاوه بر این نرخ حذف و مرگ و میر گاوهای شکم یک تنوع زیادی داشته است. میانگین نرخ حذف و مرگ و میر در دوره اول شیرواری حدود ۱۹ درصد بوده است که یک چهارم(چارک) بالایی آن بین ۲۵ تا ۳۷ درصد و یک چهارم پایینی آن نرخی بین ۵ تا ۱۵ درصد را ثبت کردند. اگر کیفیت پایین تلیسه ها، گردش مالی در شکم اول را بهم ریزد، می‌تواند منجر به آسیب اقتصادی بزرگی شود که در بیشتر دامداری‌ها از نظر دور می ماند..

منبع

قسمت قبلی

قسمت بعدی

[۱] Somatic Cell Count (SCC)

[۲] Conception Rate

0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments