سه تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی با محوریت گاو

چرا گاوها در دمای زیاد، در یک نقطه از بهاربند جمع می‌شوند؟

عناوین مقاله
1 دقیقه برای مطالعه

خلاصه‌ای از یک مطالعه درباره‌ی ارتباط بین رفتار جمع‌شدن دام‌ها و افزایش دمای محیطی

جمع شدن گاوها در یک گوشه از بهاربند می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. ایجاد تعامل اجتماعی، پاسخ به تنش یا خطر یا علاقه‌ی خاصی به یکی از منابع آب یا غذا از عللی هستند که معمولا باعث جمع شدن گاوها در یک نقطه می‌شوند. گاوهایی که در چراگاه یا محیط آزاد قرار دارند، معمولا در دمای زیاد محیط و احتمالا به علت تقسیم بار مگس های مهاجم یا تجمع در سایه برای محافظت از تابش مستقیم خورشید در هنگام تنش گرمایی، در یک محل جمع می شوند.

در این راستا مطالعه‌ای با هدف یافتن ارتباط بین جمع شدن دام ها در یک نقطه از بهاربند و دمای بالای محیط انجام شد. برای انجام این مطالعه از سیستم نشانگر محل دام در بهاربند[1] (RTPLS) که بخشی از سیستم دامداری دقیق[2]  (PLF) است، استفاده شد. این پژوهش در یک دامداری صنعتی با سیستم فری استال و در بازه‌ی گرم سال از آگوست تا نوامبر (از مرداد تا آبان) ۲۰۱۴ انجام شد و با استفاده از ابزار ذکر شده محل دقیق دام‌ها در بهاربند و فعالیت آن‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت.

بررسی میزان تراکم گاوها در یک نقطه از بهاربند نشان داد که با افزایش تفاوت دما در بخش های مختلف بهاربند، میزان جمع شدن گاوها بیشتر می‌شود، اما با افزایش دمای هوای قدرت این همبستگی کاهش می‌یابد.

همانطور که می دانیم جمع شدن گاوها در یک نقطه باعث افزایش دمای اطراف گاو می‌شود، بنابراین این رفتار یک سازگاری اشتباه در دمای بالا برای حیوان محسوب می شود. این مطالعه که لینک دسترسی به منبع آن در زیر آمده است، اولین مطالعه‌ای است که ارتباط بین جمع شدن دام و دمای بالا را نشان داده است. برای یافتن مکانیسم دقیق و علت‌یابی این رفتار مطالعات بیشتری لازم است تا بتوان بر اساس آن‌ها برای مدیریت تنش گرمایی در گله راهکار ارایه داد.

کلمات کلیدی: رفتار جمع شدن گاوها در یک نقطه، گاو شیری، تنش گرمایی، استرس گرمایی، رفتار اجتماعی

منبع: Bunching behaviour in housed dairy cows at higher ambient temperatures – PubMed (nih.gov)


[1] Realtime local positioning system

[2] precision livestock farming

0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments