تعدادی گاو در سر آخور

مدیریت حشرات در دامداری بخش آخر:کاربرد حشره‌کش‌ها

عناوین مقاله
2 دقیقه برای مطالعه

حشره‌كش‌ها براي نابودي انواع حشرات از جمله عنكبوت‌ها كاربرد دارند. در هنگام استفاده از آن‌ها بايد به نظافت سطوح قبل از به‌كار گيري آن توجه كرد زيرا جذب حشره‌کش از یک سطح تمیز بسیار آسان‌تر از سطحی است که با گرد و غبار یا لایه‌ی روغنی پوشیده شده است.

homemade fly spray recipe animals

هنگام استفاده از حشره‌کش‌ها در محل شیردوشی، هر منطقه را به صورت جدا آغشته کنید. شيردوشي ممکن است دارای چندین قسمت مختلف، از جمله محل انتظار، سالن شیردوشی و اتاق شیر باشد. قبل از شیردوشی، گاوها در سالن انتظار شیردوشی جمع می‌شوند و انباشته شدن کود در این منطقه ممکن است به تجمع مگس‌ها در بخش‌های دیگر کمک کند. حذف سریع کود دامی از این منطقه به کاهش تعداد مگس‌های خانگی کمک می‌کند. پس از تمیز کردن، از حشره‌کش‌ برای پاكسازي سطوح باقي مانده در اين بخش استفاده کنید. پس از محل انتظار، گاوها وارد سالن شیردوشی می‌شوند. هنگامی که شیردوش‌ به گاو متصل می‌شود، شیر در یک سیستم محفوظ و به دور از منابع آلودگی خارجی قرار مي‌گيرد. دو اسپری “سالن شیردهی”  تاييد شده توسط EPA در جدول 2 نشان داده شده است. هنگام استفاده از حشره‌کش‌ها در این ناحیه، مطمئن شوید که كاپ‌های سر پستانک و سایر تجهیزات شیردوشی به اسپری‌ها آلوده نشوند. اتاق شیر به عنوان منطقه‌ی فرآوری مواد غذایی در نظر گرفته می‌شود و محصولات موجود در آن محدود است. در اين اتاق بر روش‌های بهداشتی و فیزیکی به عنوان ابزار اصلی کنترل آفات متكي باشيد. در این قسمت می‌توانید از مواد داراي باقي مانده‌ی كم، مانند پیرترین‌ها به علاوه یک هم افزا استفاده کنید. محصول، Tempo SC، برای استفاده در مناطق فرآوری مواد غذایی و لبنیات داراي گواهي تاييد EPA است. در صورت نیاز به استفاده از هر گونه حشره کش در اتاق شیر، مطمئن شوید که تجهیزات خنک کننده و مخازن حجیم از آلودگی احتمالی محافظت شوند.

جدول 2. حشره‌کش‌های پیشنهادی برای استفاده به عنوان اسپری در اطراف تجهيزات شيردوشي.

همه محصولات برای استفاده در این مناطق مناسب نيستند. اطمینان حاصل کنید که محصولات مورد استفاده به طور خاص براي سالن های شیردوشی و اتاق های شیر مناسب باشند.

طعمه‌ها

آفت محصول و فرمولاسیون رقیق سازی ملاحظات
House Flies مگس خانگی QuikStrike (nithiazine 1%) مورد نیاز نیست این نوار یک ماتریس تغذیه اي مبتنی بر شکر است که برای مگس‌ها جذاب مي باشد. می توانید آن را در بهاربندها یا شیردوشی قرار دهید. قرار دادن نوار در فاصله 1.2 تا 1.5 متری از کف زمین یک ارتفاع ایده آل برای جذب مگس است، اما ممکن است عملی نباشد.
House Flies مگس خانگی Starbar Quikstrike Fly Bait (Dinotefuran 0.50% (Z)-9-Tricosene 0.04%) مورد نیاز نیست  Fly Bait که مگس های خانگی را در مکان های صنعتی، تجاری و کشاورزی کنترل می کند باعث جذب و از بین بردن مگس های خانگی می شود. برای استفاده در ایستگاه های طعمه آماده است. ممکن است در اطراف بیرونی سالن های شیردوشی استفاده شود.
  Quick Bayt (imidacloprid 0.50%) برای رقیق‌سازی به‌عنوان رنگ‌آمیزی. ممکن است به عنوان یک طعمه پراکنده، در ایستگاه های طعمه (استفاده از 1 ایستگاه در هر 23 متر مربع) یا به عنوان pint-on استفاده شود. اگر از آن به‌عنوان  pint-onاستفاده می‌کنید، هر 1.5 کیلوگرم  را در 1 لیتر آب گرم رقیق کرده و کاملاً هم بزنید. اجازه دهید حدود 15 دقیقه بماند تا غلظت خمیری پیدا کند. مناطقی را که مگس ها در آن استراحت می کنند رنگ کنید. این طعمه برای استفاده در بهاربندها یا شیردوشی است.  

مواد افزودنی به خوراک برای كنترل مگس شاخ دار

آلتوسید (متوپرن) به شرکت‌های ترکیب کننده خوراک سفارشی فروخته می‌شود و به صورت خوراک کامل یا مخلوط با مواد معدنی موجود است. ماده موثره آن یک تنظیم کننده رشد حشره است که از داخل بدن حیوان عبور كرده و در کود ظاهر مي‌شود. وجود اين ماده در کود باعث اختلال در توانایی پوست اندازی لارو می‌شود. کنترل بستگی به خوردن مقدار مشخصی متوپرن توسط دام و سپس دفع آن در سرتاسر کود دارد. این درمان را در فصل مگس ادامه دهید زيرا برخی از مگس‌های تازه پدیدار شده ممکن است در حين جستجوي ميزبان از گله‌های درمان نشده اطراف به سمت گله شما آمده باشند.

تگ‌ گوش

انواعی از تگ‌های گوش با مواد فعال مختلف برای استفاده در گاوهاي شيري در دسترس است. برخی از آنها عبارتند از CyLence Ultra (بتا سیفلوترین 8٪)، Max-Con (سایپرمترین 7٪، کلرپیریفوس 5٪ و پیپرونیل بوتاکسید 3.5٪). و پایتون مگنوم (زتا سیپرمترین 10% و پیپرونیل بوتاکسید 20%). براي استفاده از هر كدام دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید.

13684 1.2 U

اسپری‌های رسوبی

آفت محصول و فرمولاسیون رقیق سازی ملاحظات
مگس ها به کنترل سوسک ها و عنکبوت ها نيز کمک می کند Permectrin II (permethrin 10%) به صورت اسپری: 227 گرم در 6.25 گالن آب با استفاده از 1 گالن در 70 مترمربع، سطوح را تا جايي كه آب روان شود اسپری کنید به صورتی که 113 گرم در هر 92 متر مربع
  Atroban (permethrin 11%) 1 لیتر در 20 گالن آب اسپری کنید تا جایی که آب روان شود. روی سطوح وینیل یا پلاستیک اعمال نکنید.
  Ravap E.C.; tetrachlorvinphos 23%) and (dichlorvos 5.3%) 1 گالن در 25 گالن آب هر 1 گالن محلول رقيق شده را در 46 تا 92 متر مربع را اعمال کنید.
  Rabon (tetrachlorvinphos 50%) 1 کیلوگرم در6 گالن آب این رقیق‌سازی رقت 2 درصد می‌دهد و می‌توانید آن را روی سطوح چوبی یا بلوک‌های بتنی استفاده کنید. از 1 لیتر رقت در هر 46 متر مربع استفاده کنید.
سوسک ها (اگر به درستی استفاده شود، کنترل خوبی ایجاد می کند). Tempo SC (beta-cyfluthrin 11.8%) 8 ميلي ليتر در مقداري حجم. (حجم به سطح مورد استفاده بستگي دارد) نوع سطح حجم مورد نیاز در هر 92 متر مربع را تعيين می کند. برای مثال، استيل ضد زنگ/ كاشي سرامیک (لعابدار) نياز دارد تا 8 میلی لیتر از محصول ددر 0.2 گالن (726 گرم) آب مخلوط شود. تخته سه لا رنگ نشده نیاز دارد تا 8 میلی لیتر محصول در 2.7 گالن مخلوط شده و براي 92 متر مربع از سطح زمین اعمال شود. برای استفاده روي ساير انواع سطوح به برچسب محصول مراجعه کنید.
مگس ها Elector (Spinosad 2.46%) 567 گرم  5 در گالن آب از 1 گالن رقت در هر 46 تا 92 متر مربع استفاده کنید.

فرآورده‌های زیر باید در اطراف اصطبل و محل‌های‌ انتظار استفاده شوند. مواد غذایی یا منابع آب یا تجهیزات شیردوشی را به آن آلوده نکنید. این اسپری‌ها را نباید در سالن شیردوشی یا اتاق شیر استفاده کرد. غلظت‌های گفته شده را مستقیماً روی بدن حیوانات اعمال نکنید.

 آئروسل برای اتاق شیر یا سالن شیردوشی

آفت محصول و فرمولاسیون ملاحظات
مگس خانگی و سوسک CV-80 (pyrethrin 0.5% plus piperonyl butoxide 4%) این یک آئروسل آماده برای استفاده است. براي جلوگيري از آلودگي شیر و تجهیزات توسط اسپری یا سقوط حشرات روي آن را بپوشانيد. برای استفاده از اين محصول درها و پنجره ها را ببندید و اسپری را به سمت بالا هدایت کنید. آن را طي 2 تا 3 ثانیه در هر 28 مترمکعب فضای اتاق اسپري كنيد. پس از اسپري كردن اتاق را ترک کنید و قبل از استفاده از آن محل، تهویه را روشن کنید.
  Clear Zone (pyrethrin 0.5% plus, piperonyl butoxide 4%) این یک آئروسل آماده برای استفاده است. براي جلوگيري از آلودگي شیر و تجهیزات توسط اسپری یا سقوط حشرات روي آنها را بپوشانيد. برای استفاده از اين محصول درها و پنجره ها را ببندید و اسپری را به سمت بالا هدایت کنید. آن را طي 1 تا 3 ثانیه در هر 28 متر مکعب فضای اتاق اسپري كنيد.پس از آن اتاق را به مدت 15 دقیقه بسته نگه دارید و قبل از استفاده از آن محل، تهویه را روشن کنید.

تعدادی برند تجاری دیگر حاوی پیرترین به علاوه پیپرونیل بوتاکسید برای استفاده در اتاق‌های شیر موجود است. نام های ذکر شده در بالا فقط نمونه هایی از آن هستند.

مطالعه قسمت قبلی

منبع:

http://extension.msstate.edu/publications/publications/insect-management-guidelines-for-dairy-cattle-and-dairies

0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
عناوین مقاله
0 0 رای ها
امتیاز به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments